Orman Gülü Sarı Orman Gülü
« Geri Dön
HABERLER | HABER DETAYI
Anasayfa » Haberler » Sülük Gölü Yol Problemi Tarih Oluyor

Sülük Gölü Yol Problemi Tarih Oluyor

BÜYÜKŞEHİR’DEN ASIRLIK ÇALIŞMA

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, Sülük Gölü ve çevresinde meydana gelen heyelanların önüne geçmek için başlattığı çalışmalar nihayet sona eriyor.  Belediye Başkanımız Tuncay KİRAZ, “Burası, Fatsa-Korgan karayolundan daha fazla işleyen bir güzergâh. 23 mahalleye ulaşım sağlıyor ve bir asra yakındır da çözüm bekliyordu, bu büyük hizmetin çözümü Sayın Bakanımız Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.M.Hilmi Güler'e nasip oldu. İlçem adına minnettarım.” dedi.

 

ilçemizdeki 3 mahallede, 1939 yılında Erzurum’da yaşanan deprem sonrası bölgedeki fay hatlarının kırılması ve su kaynaklarının toprağın altına girmesiyle birlikte başlayan heyelanlara müdahale etmek için çalışma başlatıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, 80 yıllık soruna neşter vurmak için bölgede drenaj çalışmaları başlattı.

 

80 YILDIR HEYELAN YAŞANIYOR

Belediye Başkanımız Tuncay KİRAZ, Sülük Gölü ve çevresinde süren drenaj çalışmalarını inceledi. Yazıcı, Tepe ve Dip Mahallesi’nde 110 dönümlük bir arazinin sürekli olarak heyelanlara maruz kaldığını ifade eden Başkanımız Kiraz, “ Burası neredeyse 80 yıldır kayan bir bölge. Heyelan öyle boyutlara ulaşmış ki 3 yılda bir sınırlar tümüyle değişir olmuş. Konum olarak bulunduğu güzergah ise neredeyse Korgan’ın kalbi. Tam 23 mahalleye ulaşım sağlayan bir yol güzergahı üzerinde sürekli olarak heyelanlar meydana geliyor” diye konuştu.

 

200 HANE 23 MAHALLE NEFES ALACAK

200 evin risk altında olduğu bölgede çalışmaların sürdüğünü belirten Belediye Başkanımız Tuncay Kiraz, “Burada yaptığımız inceleme sonrası konuyu başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ilettik. Hemen çalışmaların başlatılması talimatını verdi. Ekipler kazı işlemiyle birlikte taş dolgu çalışmalarına başladı. Roma Dönemi Drenaj Ssistemi sayesinde 2 göl boşaltılarak suyun akışı sağlandı. Ayrıca OSKİ Daire Başkanımız Hüseyin GELDİ ile araziyi inceleyerek suyun boşa akmasını engelleyecek projeler yapıyoruz. Temiz suyu vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız. Çalışmalar tamamlandığında İnşallah 80 yıllık bir sorunu çözeceğiz. 200 hane nefes alacak. 23 mahallede yaşayan hemşerilerimiz, güvenli bir şekilde seyahat edebilecekler. Burada büyük bir özveriyle çalışan ekiplere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Paylaş