Orman Gülü Sarı Orman Gülü
« Geri Dön
HABERLER | HABER DETAYI
Anasayfa » Haberler » Korgan Su Problemine Kalıcı Çözüm

Korgan Su Problemine Kalıcı Çözüm

KORGAN’IN SU PROBLEMİNE KALICI ÇÖZÜM

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Korgan ilçesinin içme suyu sorununun çözülmesi için su alma yapısının yenilenmesi talimatıyla başlayan çalışmalar son aşamaya geldi.

 

Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (OSKİ), bir süredir Cılızlar deresi üzerinde sürdürdüğü çalışmalar hızla sürüyor. OSKİ Genel Müdürü Murat Us, Cılızlar Deresi üzerinde kendi döneminin şartlarında inşa edilen su tutma yapısının Korgan ilçesi ve çevre mahallelerin su ihtiyacını karşıladığını ancak bugünkü mevcut haliyle içme suyu ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığını söyledi.

 

SU ALMA YAPISI YENİLENİYOR

 

Genel Müdür Murat Us, “Korgan ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılayan su alma yapısı, ekonomik ömrünü tamamlamış olup, verimli bir şekilde çalışamaz durumdaydı. Betonarme yapısında oluşan deformelerden dolayı su alma yapısında istenilen seviyede su tutulamıyordu. Suyun getirdiği toprak ve taş parçalarından dolayı tesisin su tutma alanı da daralmış durumdaydı. Oluşan bu tablo sonucunda su alma yapısının mevcut hâli, Korgan ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacını istenilen düzeyde karşılayamıyordu” dedi.

 

KAPASİTESİ 20 KATINA ÇIKARILDI

 

OSKİ Genel Müdürü Murat US, yaptıkları çalışmayla su alma yapısını modernize ettiklerini belirterek şu bilgileri verdi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile Korgan ilçemizin su alma yapısını sil baştan yenilemeye başladık. Cılızlar Deresi üzerine yıllar önce yapılmış olan su alma yapısını sil baştan yeniliyoruz. Daha önceki su alma yapısını 20 katına çıkardık. Cılızlar Deresi üzerine mevcut su alma yapısı üzerine yaptığımız 20 metre yüksekliğinde ve 20.000 m3 su tutma kapasiteli gölet Korgan ilçemizin su ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak. Ayrıca, İlerleyen zamanlarda meydana gelebilecek herhangi bir arıza durumunda, tesise daha kolay ulaşmak amacıyla yeni bir servis yolu açtık. Yeni hâliyle modern bir görünüme sahip olan Korgan ilçesi su alma yapısını tekrar hizmete alarak ihtiyacı karşılayacak düzeyde su tutmaya başlayacak” diye konuştu. Belediye Başkanımız Tuncay Kiraz yaptığı açıklamasında ; İlçemizde mevsimsel şartlardan dolayı su problemimiz var ancak çözüm üretme noktasında bir büyük proje daha hayata geçiyor. Tepealan Cılızlar Deresi ile İlçemizin su problemi tamamen ortadan kalkacak. Bugün son dokunuşlarına Gelinen OSKİ Cılızlar Deresi 25000 m3 baraj inşaatımızı gezdik. 2.Baraj ile ilgili DSİ onayı verildi çalışmalar inşallah devam edecek. Hamdolsun bizim dönemimizde böyle bir eser daha ilçemize uzun yıllar hizmet edecek. Geldiği günden bu yana çalışmaları ile Ordumuzun ufkunu açan değerli Bakanımız Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Paylaş